Give your website a premium touchup with these free WordPress themes using responsive design, seo friendly designs www.bigtheme.net/wordpress

Artroskopia kolana

artroskopia kolana
artroskopia kolana

Artroskopia kolana polega na wprowadzeniu do kolana za pomocą malutkich, precyzyjnych nacięć (zazwyczaj konieczne są tylko dwa) artroskopu (odmiana endoskopu, specjalna kamera o wysokiej czułości i jakości) oraz jeśli zachodzi taka konieczność, miniaturowych narzędzi mających pomóc w postawieniu diagnozy oraz usunięciu występujących uszkodzeń. Artroskopia stawu kolanowego jest zabiegiem mało inwazyjnym, po operacji kolano nie wymaga unieruchomienia, a pacjent następnego dnia wychodzi do domu. Aktualnie jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych technik operacyjnych podczas której stawiana jest ostateczna diagnoza, a następnie przeprowadzane są zabiegi usunięcia uszkodzonych tkanek (fragmentów łękotek, pozostałości zerwanych więzadeł, ciał obcych, przerośniętego ciała tłuszczowego bądź błony maziowej) oraz zaopatrzenia obszarów uszkodzonej chrząstki stawowej. Podczas artroskopii kolana przeprowadza się również procedury zszycia uszkodzonych łękotek. Artroskopia stawu kolanowego musi zostać przeprowadzona w warunkach szpitalnych, znieczulenie może być ogólne (rzadko) lub miejscowe, podczas zabiegu zostaje wprowadzona wyłącznie kamerka, sól fizjologiczna oraz narzędzia jeśli konieczne jest ich użycie – zależy to od tego jakie będą wyniki badania przeprowadzonego przez lekarza. Metoda ta pozwala nie tylko na zajrzenie do wnętrza stawu kolanowego, ale również innych stawów (np. barkowy, łokciowy). Po zabiegu pacjent wymaga przez kilka dni poruszania się o kulach by nie obciążać kolana, zmiany opatrunków oraz późniejszego usunięcia szwów. Sama artroskopia kolana ze względu na stosowane znieczulenia jest bezbolesna, jednak podczas rekonwalescencji może występować dyskomfort oraz obrzęk – do momentu jego ustąpienia pacjent powinien „oszczędzać” kolano.

Artroskopia stawu kolanowego

WSKAZANIA DO PRZEPROWADZENIA ZABIEGU:

Przede wszystkim głównym wskazaniem jest ból, w szczególności o nieznanym pochodzeniu zgłaszany przez pacjenta. Często występuje on w wyniku pozornie niegroźnego urazu lub skręcenia, o którym pacjent niekiedy nawet już nie pamięta. Może wywoływać go również niestabilność lub zmiany w budowie w obrębie stawu kolanowego, bądź ciała obce które fizjologicznie nie powinny tam występować. W rzadkich przypadkach może być to niezdiagnozowany nowotwór. Najczęściej jednak ból powodują dawne urazy, stłuczenia, skręcenia oraz zmiany związane z wiekiem podeszłym i starzeniem się organizmu. Wskazaniem są również istniejące zerwania więzadeł stawu, ich uszkodzenie lub rozdarcie, stany zapalne błony maziowej, kłopoty z rzepką (np. zwichnięcie), usunięcie ciała obcego (np. kawałek odłamanej chrząstki po urazie), a także usuwanie występujących niekiedy torbieli które powodują ból i dyskomfort.
CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE:
• podeszły wiek
• osteoporoza
• zła dieta uboga w wartości odżywcze
• zaburzenia hormonalne
• nadwaga
• ciężka, obciążająca fizycznie praca
• długotrwałe stanie
• siedzący tryb życia
• przebyte, nieleczone urazy
• nadmiernie obciążanie organizmu sportem