Czy można podawać kroplówkę w warunkach domowych?

Kroplówka w domu – czym jest i jak działa?

Podawanie płynów drogą dożylną możliwe jest także w warunkach domowych. Domowa kroplówka jest na tyle wygodna, że może ją zakładać nie tylko wykwalifikowana pielęgniarka. Wlewu dożylnego może dokonać też odpowiednio przeszkolony pacjent lub ktoś z jego rodziny. Czy kroplówka w domu pacjenta jest bezpieczna? Kiedy można ją podać? Szczegóły poniżej.Robienie wlewów dożylnych dostarcza choremu potrzebnych organizmowi substancji odżywczych. Choć kroplówkę wykonuje się zazwyczaj w warunkach szpitalnych, coraz bardziej popularną metodą są domowe wlewy dożylne. Kroplówka w domu jest dla pacjenta bardzo komfortowym rozwiązaniem. Przyjmując wlew dożylny w domowych warunkach, pacjent nie musi fatygować się do ośrodka zdrowia lub szpitala. Podanie kroplówki ze środkami leczniczymi odbywa się w zaciszu jego domu.

Domowe kroplówki mają za zadanie przyspieszyć regenerację pacjenta

W zależności od rodzaju podawanej substancji, czasem najlepszym wyborem dla chorego i jego bliskich jest kroplówka w domu. Ze względu na to, że koszt takiej usługi może wynieść nawet 300zł, wiele osób decyduje się na wykonanie dożylnego wlewu samodzielnie, bez opłacania wykwalifikowanego personelu. Jednak warto pamiętać, że kroplówkę powinna zakładać  pielęgniarka, która podczas całego zabiegu wlewu dożylnego, powinna być stale obecna, aby obserwować stan pacjenta i reagować w przypadku jego pogorszenia.

Kroplówka metodą podawania pacjentowi leków – kiedy się ją stosuje?

Domowa kroplówka zwykle bazuje na substancjach witaminowych, które oprócz odżywienia chorego przyspieszają jego regenerację zwłaszcza po chorobie. Samo podłączenie kroplówki wynika ze zlecenia lekarskiego i może być stosowane ze względu na:

  • odwodnienie spowodowane biegunką lub wymiotami
  • długo utrzymującą się wysoką gorączkę, wywołującą odwodnienie u pacjenta
  • żywienie typu pozajelitowego – zwłaszcza u chorych z zespołem krótkiego jelita
  • anomalie elektrolitowe
  • konieczność podawania środków przeciwbólowych i rozkurczowych drogą dożylną
  • wzmacnianie pacjenta wyniszczonego chorobą nowotworową lub metaboliczną
  • konieczność podawania na etapie pooperacyjnym lub przedoperacyjnym

Celem domowych kroplówek jest zasilenie organizmu w utracone płyny lub/i elektrolity. Chory z kroplówką otrzymuje zestaw niezbędnych pierwiastków w płynnej postaci. Może to być roztwór fizjologiczny soli, płyn wieloelektrolitowy lub roztwór Ringera.

 Jak stosować kroplówkę w domu?

Decydując się na dożylny wlew w domowych warunkach, dopilnujmy by wenflon lub tzw.motylek, przez który płyny będą wlewane do żyły, zakładała wykwalifikowana pielęgniarka lub inny pracownik służby zdrowia. Możliwe jest także wykonanie centralnego wkucia do dużego naczynia, jakim jest żyła podobojczykowa. Samo miejsce w okolicach wenflonu powinno być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych.

Podczas dokonywania wlewu należy zadbać o sterylność i higienę zabiegu. Osoba aplikująca dożylnie płyny powinna zwrócić uwagę na jakość podawanego płynu, czyli na jego klarowność i stan opakowania. Równie istotne jest odpowiednie tempo podawanych preparatów dożylnych. Należy to robić w umiarkowanym tempie – ani za szybko ani też zbyt wolno. Każdy wlew powinien być dawkowany zgodnie z lekarskimi zaleceniami w odpowiednich odstępach czasu.

Bez względu na to, czy aplikujemy wlew nawadniający, witaminowy czy leki przeciwbólowe, najlepiej by kroplówka w domu była pod stałą obserwacją osoby wykwalifikowanej. Co prawda, pacjent może samodzielnie nadzorować swój stan, jednak nie jest to całkowicie bezpieczne.

Możesz również polubić…