Elektryczny wózek inwalidzki – najważniejsze parametry

Wózek z napędem elektrycznym to zaawansowany sprzęt medyczny ułatwiający osobom niepełnosprawnym samodzielne i dynamiczne poruszanie się. Wybór pojazdów tego typu jest ogromny. Na jakie parametry zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, by wybrać pojazd odpowiednio dopasowany do potrzeb pacjenta?

Wózek inwalidzki elektryczny – kiedy jest najlepszym rozwiązaniem?

Wózek inwalidzki z napędem elektrycznym zalecany jest przede wszystkim osobom, które z uwagi na rodzaj posiadanej dysfunkcji, nie są w stanie napędzać pojazdu siłą rąk. Urządzenia tego typu sterowane są przy użyciu łatwego w obsłudze joysticka, a jazda jest właściwie bezwysiłkowa. Wózki elektryczne sprawdzą się także w przypadku ograniczonych ruchowo osób starszych. Sprzęt pozwala pokonywać spore dystanse, co seniorom – nawet jeśli nie zmagają się z niepełnosprawnością – znacznie ułatwia funkcjonowanie.

Pamiętajmy, że w sytuacji, kiedy sprawność kończyn górnych jest zachowana, lepszym rozwiązaniem będzie wózek manualny. Jego obsługa stanowi bowiem formę aktywizacji, co pozytywnie wpływa zarówno na kondycję fizyczną i poprawia samopoczucie pacjenta.

Nowoczesne elektryczne wózki inwalidzkie to zaawansowane technologicznie pojazdy o ogromnych możliwościach i zróżnicowanych funkcjach. Zależnie od klasy cenowej, mogą znacznie różnić się parametrami, dlatego wybór bywa problematyczny. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup.

Sprawdź ofertę elektrycznych wózków inwalidzkich renomowanych producentów w atrakcyjnych cenach. Wejdź na https://esklep.brandvital.eu/

Jak wybrać elektryczny wózek inwalidzki?

Wśród podstawowych kryteriów pozwalających wybrać dobry wózek inwalidzki napędzany elektrycznie należy wymienić renomę producenta. Sprzęt powinien być stabilny i bezpieczny, pozbawiony wad konstrukcyjnych, a przy tym musi spełniać wszelkie normy wymagane określonymi przepisami. Decydując się na markę specjalizującą się w produkcji tego rodzaju urządzeń medycznych, mamy pewność najwyższej jakości, niezależnie od tego, czy wybieramy klasę ekonomiczną czy premium.

Elektryczny wózek inwalidzki - esklep.brandvital.eu

Równie ważna jest ranga dystrybutora. W wózek najlepiej zaopatrzyć się w zaufanym sklepie medycznym – nawet jeśli nie mamy wystarczającego rozeznania wśród producentów sprzętu rehabilitacyjnego, zakup pojazdu w uznanym punkcie daje dam gwarancję jakości, a dodatkowo pozwala skorzystać z doradztwa specjalistów.

Pod uwagę należy wziąć zakres i rodzaj funkcji, w które wyposażony jest wózek elektryczny. Wspomniane doradztwo jest w tym kontekście bezcenne, zwłaszcza jeśli wózek kupujemy po raz pierwszy. Zastosowane rozwiązania powinny być skorelowane ze stopniem i charakterem niepełnosprawności. Wiedza na temat konkretnych potrzeb wynikających z charakteru danej dysfunkcji, pozwala zaopatrzyć się w wózek, który realnie ułatwi codzienne funkcjonowanie.

Najważniejsze parametry wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym

Przed zakupem elektryczny wózek inwalidzki warto ocenić pod kilkoma względami, takimi jak:

  • moc silnika – standardowo większość wózków inwalidzkich rozwija prędkość do 6 lub 10 km/h, jednak dostępne są również modele, które mogą rozpędzić się do 14 km/h;
  • akumulator – dobrym rozwiązaniem są bezobsługowe akumulatory żelowe, przeznaczone do wielokrotnego ładowania; pamiętajmy, że im mocniejszy silnik, tym konieczna jest większa pojemność akumulatora;
  • jednostka sterująca – joystick powinien być dopasowany do możliwości ruchowych dłoni i całej kończyny; należy też odpowiednio dostosować go dla osób prawo- i leworęcznych;
  • siedzisko – najlepszą opcją są siedziska o maksymalnym zakresie regulacji – zarówno jeśli chodzi o wysokość ustawienia, jak i zmianę kątów podparcia czy głębokość oraz kąta nachylenia w stosunku do innych elementów, np. podnóżka;
  • oświetlenie – jeżeli na wózku mamy zamiar poruszać się w terenie, konieczne są światła przednie, tylne oraz kierunkowskazy.

Sprawdźmy także typ kół i rodzaj zastosowanego ogumienia, sposób działania hamulców, maksymalne dopuszczalne obciążenie, promień skrętu czy zakres zmiany ustawienia poszczególnych elementów, m.in. oparcia, podłokietników, podnóżka czy zagłówka. Im więcej danych zbierzemy od sprzedawcy, tym łatwiej będzie nam podjąć najbardziej trafną decyzję.

 

Możesz również polubić…