Pielęgnacja osób obłożnie chorych – przegląd specjalistycznych kosmetyków

Opieka nad osobą obłożnie chorą jest bardzo trudna i wymagająca. Proste czynności potrafią przysporzyć wiele kłopotów. Dbanie o zachowanie odpowiedniej higieny osoby chorej może ułatwić nam zakup specjalistycznych kosmetyków. Preparaty te dostępne są w aptekach i sklepach medycznych. Jakie działanie wykazują takie preparaty i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Kąpiel osoby leżącej

Dbanie o osobę niesamodzielną może stać się przytłaczające. Wymaga to od opiekuna masy cierpliwości, troski i empatii, ale również dużych pokładów siły fizycznej, aby móc taką osobę dźwignąć i podnieść. Kąpiel jest jedną z cięższych czynności pod tym względem. Osoba leżąca, która często traci zdolność panowania nad potrzebami fizjologicznymi wymaga szczególnej troski o zachowanie czystości. Firma Seni Care opracowała preparaty służące do oczyszczania skóry bez użycia wody. Co prawda mycie bez wody nie zastąpi w pełni kąpieli, ale pozwoli zmniejszyć częstotliwość koniecznych kąpieli i odciąży opiekuna. Firma ta oferuje specjalistyczne kosmetyki w postaci kremu do mycia ciała 3w1, który dodatkowo pielęgnuje skórę chorego lub w postaci pianki. Seni Care pianka wykazuje działanie łagodzące, a dodatkowo pozwala utrzymać prawidłowe pH, dzięki czemu śmiało można wykorzystywać ją do pielęgnacji miejsc intymnych. Często problem sprawia umycie włosów osoby leżącej. W takim przypadku możemy wykorzystać czepek do mycia włosów, który nie wymaga spłukiwania. Dzięki temu możliwe jest umycie włosów nie ruszając pacjenta z łóżka.

Pielęgnacja skóry

Skóra osoby leżącej jest bardziej wymagająca. Przez ciągły ucisk i miejscowe niedokrwienie skóry istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia owrzodzeń i martwic skóry, nazywanymi odleżynami. Kosmetyki z serii molicare skin działają okluzyjnie i tworzą na powierzchni skóry niewidzialny film, który wykazuje działanie ochronne przed czynnikami zewnętrznymi. Krem ochronny zawiera dodatkowo tlenek cynku, który posiada właściwości przeciwzapalne oraz chroni skórę przed odleżynami. Dzięki bogatej konsystencji i okluzyjnemu działaniu doskonale chroni skórę przed podrażnieniami wynikającymi z nietrzymania moczu i kału. Dodatkowo posiada neutralizator zapachu. Firma oferuje również specjalistyczny krem do rąk i emulsje do ciała, która wspiera naturalne mechanizmy ochronne skóry, ponadto nawilża i odżywia skórę. Jeżeli chcemy zapobiegać odleżynom możemy również wybrać krem, który w swoim składzie zawiera argininę. Arginina pobudza krążenie w skórze i polepsza przepływ krwi.

Dlaczego warto zdecydować się na specjalistyczne preparaty?

Skóra osoby leżącej posiada specyficzne potrzeby, którym tradycyjny kosmetyk może nie sprostać. W takim przypadku zależy nam na ochronie skóry przed powstawaniem odleżyn oraz o odpowiednią pielęgnacje okolic intymnych, które często przez problem nietrzymania moczu i kału są narażone na odparzenia i stany zapalne. W takim przypadku kremy powinny posiadać składniki aktywne wspierające naturalną ochronę skóry np. olej migdałowy, kwasy tłuszczowe, lipidy, keratynę i probiotyki. Substancję działające przeciwzapalnie np. alantoina, d-panthenol, tlenek cynku. Substancje poprawiające przepływ krwi np. arginina. Kosmetyki specjalistyczne nie tylko zapewniają odpowiednią ochronę skórze pacjenta, ale również stanowią wygodne rozwiązanie dla opiekunów. Dzięki zastosowaniu preparatów do mycia bez użycia wody, nie ma konieczności dźwigania pacjenta do kąpania za każdym razem, kiedy chcemy zmienić pieluchę lub noszenia misek z wodą do podmywania. Kosmetyki specjalistyczne do pielęgnacji osób leżących to komfortowe rozwiązanie zapewniające najlepszą opiekę pacjentowi.

Możesz również polubić…