Jak działają endoskopy medyczne?

Endoskop medyczny to specjalistyczny sprzęt medyczny pozwalający na zdiagnozowanie nawet najmniejszych zmian w obrębie ludzkiego ciała. Używany jest przez specjalistów na różnych szczeblach i różnych specjalizacjach. Co warto wiedzieć więcej na temat endoskopu medycznego?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak działa endoskop medyczny
  • czym jest badanie endoskopowe
  • jakie są rodzaje endoskopów medycznych
  • gdzie można kupić endoskop medyczny

Idąc na badanie jako pacjenci, np. kolonoskopię czy gastroskopię nawet nie zastanawiamy się w jaki sposób takie badanie zostanie wykonane. Tymczasem do tego typu diagnostyki wykorzystywany jest najnowocześniejszy sprzęt medyczny w tym właśnie endoskop medyczny.

Jak działają endoskopy medyczne

Endoskop medyczny to specjalistyczny sprzęt medyczny wykorzystywany do badania zmian w obrębie ludzkiego ciała. Wykorzystywany jest między innymi przez gastrologów oraz lekarzy innych specjalizacji. Dzięki temu urządzeniu do wnętrza ciała wprowadzane jest specjalna kamera by zapoznać się ze stanem narządów wewnętrznych pacjenta. Przykładowo przy kolonoskopii lub gastroskopii by sprawdzić zmiany w obrębie jelita bądź układu pokarmowego. Dzięki temu diagnozowane są m. in. różnego rodzaju choroby takie jak zmiany nowotworowe czy polipy jelita lub zmiany w obrębie układu pokarmowego jak np. uchyłek przełyku. Zastosowanie endoskopów umożliwia również precyzyjne pobranie materiały do badania histopatologicznego.

Jakie są rodzaje endoskopów medycznych?

Na rynku znajdziemy szereg rodzajów endoskopów medycznych działających w podobny sposób jednak mających różne zastosowanie w kwestii profilaktyki i badania pacjentów. Mamy tradycyjne endoskopy, które wprowadzane są np. do układu pokarmowego i w ten sposób w trakcie badania gastroskopowego lekarz bada zmiany w obrębie układu pokarmowego wprowadzając przez specjalną rurkę kamerę do ciała pacjenta. Endoskopy dzielimy między innymi na endoskopy sztywne i endoskopy giętkie.

Istnieją też endoskopy kapsułkowe, które pacjent może przyjąć doustnie. To jedno z najnowocześniejszych form badania pacjentów. Kamera w kapsułce robi nawet do 10 zdjęć na sekundę i w ten sposób lekarz odbiera poprzez specjalne oprogramowanie obraz z wnętrza ciała pacjenta na swoim komputerze. Dzięki temu część pacjentów może np. uniknąć ryzykownego badania przy wykorzystaniu narkozy. Po zakończonym badaniu gastroskopowym taki endoskop w kapsułce jest bez przeszkód wydalany z ciała pacjenta. Dlatego to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej bezpiecznych metod badania pacjentów.

Endoskop medyczny – kto i gdzie może go kupić?

Jeśli chodzi o endoskopy medyczne, jest to specjalistyczny sprzęt medyczny sprzedawany przez wysoko wyspecjalizowane podmioty gospodarcze, zajmujące się produkcją zarówno samego sprzętu jak i dedykowanego do niego oprogramowania. Tego rodzaju sprzęt można zakupić w specjalnych firmach medycznych, które zaopatrują polski rynek medyczny, między innymi polskie szpitale czy też ośrodki prywatnej ochrony zdrowia.

Tego typu specjalistyczny sprzęt dedykowany jest środowisku medycznemu oraz lekarzom, spełnia określone parametry i wszelkie wymagane normy, umożliwiające jego zastosowanie w konkretnej dziedzinie medycyny. Oprócz tego, że firmy medyczne sprzedają taki sprzęt to także prowadzą szkolenia oraz serwis sprzętu medycznego, aby personel medyczny zajmujący się przeprowadzaniem konkretnych badań endoskopowych był jak najlepiej wyszkolony i mógł jak najlepiej diagnozować pacjentów. Endoskopy medyczne posiadają w Polsce zarówno ośrodki Narodowego Funduszu Zdrowia jak i gabinety prywatne. Wszystkie te sprzęty są urządzeniami wyprodukowanymi z najwyższą starannością.

Możesz również polubić…