Co warto wiedzieć, zanim kupisz wkładki ortopedyczne?

O tym, jakie wkładki ortopedyczne wybrać, powinien zdecydować wykwalifikowany fizjoterapeuta. Dopasowanie wkładek do butów poprzedza badanie stóp, m.in. podoskopia, która pozwala ustalić, z jakim rodzajem wady mamy do czynienia. Aby osiągnąć najlepszy efekt terapeutyczny, warto wykonać wkładki korekcyjne na zamówienie.

Kiedy nosić wkładki ortopedyczne?

Wady stóp wywołują szereg uciążliwych dolegliwości, utrudniających sprawne funkcjonowanie. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że deformacje w obrębie stóp, uniemożliwiają prawidłowy chód, negatywnie wpływają na kondycję całego układu ruchu. Mogą być przyczyną bólu kolan, bioder czy kręgosłupa. Rolą wkładek ortopedycznych jest wówczas przywrócenie właściwego ustawienia stopy, co pozwala zredukować lub całkowicie wyeliminować dolegliwości.

Wkładki ortopedyczne do butów wskazane są przede wszystkim w przypadku:

płaskostopia (poprzecznego i podłużnego),

ostróg piętowych,

stopy wydrążonej,

palucha koślawego (tzw. haluksa),

● palucha sztywnego.

 

Ortopedyczne wkładki do butów zalecane są także osobom (zwłaszcza dzieciom), u których stwierdzono wady postawy, takie, jak m.in. lordoza, skolioza, kifoza piersiowa, kolana koślawe czy szpotawość kolan.

Szukasz wysokiej jakości wkładek ortopedycznych lub innego rodzaju zaopatrzenia medycznego? Wejdź na https://esklep.brandvital.eu/ i skorzystaj z atrakcyjnych ofert!

Badanie podoskopowe stóp

Przed zakupem wkładek konieczne jest wykonanie badania stóp, które pozwala dokładnie ustalić charakter deformacji i na tej podstawie dobrać wkładki wykonywane na zamówienie. Chociaż możliwy jest zakup gotowych wkładek ortopedycznych, specjaliści nie zalecają takiego rozwiązania. Indywidualne wkładki korekcyjne są projektowane z uwzględnieniem specyfiki wady konkretnego pacjenta. Gotowe produkty nigdy nie zapewnią tak dokładnego dopasowania.

Wkładki ortopedyczne do butów - esklep.brandvital.eu

Jednym z najważniejszych badań w diagnostyce wad stóp jest badanie podoskopowe. Polega ono na ocenie miejsc nacisku stopy na podłoże przy użyciu specjalnej, podświetlanej płyty. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. W renomowanych sklepach ze sprzętem medycznym (np. w BRANDvital) można przeprowadzić je bezpłatnie. Specjalista omówi wynik testu zaraz po jego zakończeniu, a następnie doradzi, jakie ortopedyczne wkładki do butów będą najlepsze w naszym przypadku.

Im wcześniej zaczniemy stosować wkładki korygujące, tym mniejsze ryzyko pogłębiania nieprawidłowości. Nie warto zwlekać z badaniem – najlepiej udać się na nie, gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy – bóle stóp czy ciągłe uczucie zmęczonych, ciężkich nóg.

Jaki rodzaj wkładek korekcyjnych do butów wybrać?

Zależnie od charakteru nieprawidłowości, specjalista może zalecić stosowanie różnego typu wkładek. Do dyspozycji mamy wkładki supinujące, wkładki pronujące, wkładki z funkcją stabilizacji pięty czy korekcji wysokości stopy.

Przykładowo, najczęściej stosowane wkładki na płaskostopie, są wyprofilowane w taki sposób, by zapewnić stopie odpowiednią stabilizację i podparcie nieprawidłowo wysklepionych łuków. Przy płaskostopiu podłużnym stosuje się wkładki z uwypukleniem po wewnętrznej stronie, wkładka na płaskostopie poprzeczne zaopatrzona jest w specjalną pelotę znajdującą się w przedniej środkowej części stopy.

Wiedza z zakresu anatomii jest niezbędna dla właściwego doboru wkładki. Zdecydowanie warto zatem udać się do specjalisty i ponieść nieco większe koszty związane z indywidualnym dopasowaniem produktu. Tylko dzięki temu zyskamy pewność, że należycie spełnia swoją rolę.

 

 

Możesz również polubić…